دریاره ما

f

انجمن خیریه صرع اصفهان به عنوان یکی از سازمان های مردم نهاد جمعی از خیرین و متخصصین مغز و اعصاب را به منظور حمایت از افراد مبتلا به صرع در جهت ارتقاء و بهبود شرایط زیستی و اجتماعی این افراد در کنار یکدیگر جمع کرده است.

اطلاعات تماس
اصفهان-چهارراه سهروردی - ابتدای بلوار کشاورز-بعد از کوچه ۱۱۹-جنب مسجدالمعصوم
info@isfahanepilepsy.com
۰۳۱-۳۷۷۷۱۵۷۲ 031-37753761
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

سوالات متداول

لطفاً سوالات زیر را مطالعه کنید. درصورتی که سوال شما موجود نبود با استفاده از فرم مربوطه سوال خود را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

صرع چیست؟

صرع یک اختلال شایع عصبی است که مشخصه اصلی آن تشنج های مکرر و بدون عامل تحریک می باشد.
صرع زمانی تشخیص داده می شود که در فرد حداقل دو تشنج بدون علت با فاصله بیش از ۲۴ ساعت رخ دهد و یا یک تشنج بدون علت، در فردی که احتمال دارد در آینده به دلیل یک ضایعه ساختمانی قدیمی مثل سکته مغزی، عفونت مغزی تشنج های دیگری را تجربه کند.
صرع یک بیماری غیر مسری مزمن می باشد که مختص به سن، نژاد یا طبقه اجتماعی خاصی نیست.

تشنج چیست؟

مغز برای انتقال پیام بین سلول های خود از سیگنال های الکتریکی استفاده می کند و اگر این سیگنال ها دچار اختلال شوند می تواند منجر به تشنج گردد.
تشنج یک اختلال گذرا در عملکرد مغز به دلیل تخلیه الکتریکی غیر طبیعی و بیش از حد در سلول های مغزی است.
انواع متفاوتی از تشنج ها براساس اینکه کدام ناحیه از مغز را تحت تأثیر قرار داده است و آن ناحیه از مغز چه فعالیتی را کنترل می نماید، قابل مشاهده می باشد.
علائم تشنج می تواند در هر شخصی متفاوت باشد: گیجی و سردرگمی، خیره شدن برای چند ثانیه، احساسات عجیب، حرکات تکراری، عدم هشیاری، سفت شدن یا لرزش های عضلانی، افتادن ناگهانی یا حرکات پرشی، تغییرات رفتاری و احساسی و اختلالات شناختی.
نوع تشنج و مدت زمانی که تشنج طول می کشد معمولاً در هر شخصی نسبتاً ثابت است، اگرچه این می تواند با گذشت زمان تغییر کند و برخی از افراد، بیش از یک نوع تشنج دارند.
همه تشنج ها ناشی از صرع نیست، بعضی اوقات تشنج در شرایط دیگر می تواند مشابه تشنج ناشی از صرع به نظر برسد و شانس ادامه یافتن این تشنج ها و تبدیل آن ها به صرع کم است. برخی تشنج ها توسط شرایطی مانند افت قند خون (هیپوگلیسمی) یا افزایش قند خون، اختلال در الکترولیت های خون مانند افت سدیم، پتاسیم و یا منیزیوم، پرکاری تیروئید، ترک ناگهانی الکل و داروهای خانواده دیازپام، مسمومیت های دارویی و تغییر در عملکرد قلب ایجاد می شود هم چنین برخی کودکان زمانی که درجه حرارتی بالا دارند دچار تشنج های مربوط به تب می شوند(تب و تشنج).

چه نوع تشنج های داریم؟

انواع بسیار متفاوتی از تشنج های ناشی از صرع وجود دارند. تقسیم بندی نوع تشنج ها بر این اساس است که حمله تشنج
۱-از کدام ناحیه مغز منشاء می گیرد
۲-آیا تأثیری بر هشیاری شخص دارد
۳-آیا تشنج ها همراه با علائم دیگر مانند حرکات غیر ارادی هستند
تشنج ها بر اساس ویژگی های بالینی و یافته های نوار مغز معمولاً به دو گروه تقسیم می شوند:
تشنج فوکال یا کانونی (تشنج ها بخشی از یک نیمکره مغز را تحت تأثیر قرار می دهد)
تشنج ژنرالیزه یا عمومی (تشنج ها هر دو سمت مغز را تحت تأثیر قرار می دهد)
علائم تشنج های ژنرالیزه یا عمومی:
علائم حرکتی: حرکات تکان دهنده ریتمیک مداوم (کلونیک)، ضعف یا شل شدن عضلات(آتونیک)، سفتی عضلات(تونیک)، پرش عضلانی مختصر(میوکلونیک) باشد.
علائم غیر حرکتی را معمولاً تشنج ابسانس می باشد. تشنج ابسانس ممکن است همراه با علائم میوکلونیک باشد که می تواند قسمت خاصی از بدن یا فقط پلک ها را تحت تأثیر قرار دهد.
برای تشنج های کانونی: علائم حرکتی ممکن است شامل لرزش (کلونیک)، ضعف یا شل شدگی عضلات (آتونیک)، سفتی عضلانی(تونیک)، به صورت محدود در یک اندام باشد. همچنین ممکن است حرکات خود به خودی یا حرکات غیرارادی مکرر مانند کف زدن یا مالیدن دست، ملچ و ملوچ یا جویدن یا راه رفتن دیده شود.
علائم غیر حرکتی: علائمی هستند که رفتارهای حرکتی را تحت تأثیر قرار نمی دهد و می توانند تغییر در فهم و درک، احساسات، تفکر یا شناخت، عملکردهای خود به خودی (مانند احساساتی در دستگاه گوارش، گرما یا سرما، ضربان قلب و غیره) باشند.

دلایل ابتلاء به صرع چیست؟

صرع می تواند با دلایل اساسی، متفاوت، پیچیده و گاهی با تشخیص سخت همراه باشد در نتیجه تشحیص دلایل ابتلاء به صرع همیشه توسط پزشک یا نورولوژیست امکان پذیر نمی باشد.
یک شخص ممکن است شروع به تشنج کند به یک یا چندین دلیلی که در ذیل اشاره شده است:
۱-ژنتیکی یا توارث(از یک یا هر دو والد می تواند انتقال یابد) و یا زمینه ژنتیکی که به ارث نرسیده است اما می تواند حاصل ایجاد یک تغییر جدید در ژن فرد باشد.
۲-تغییر ساختاری در مغز:
• عدم تکوین و رشد مناسب مغز
• کمبود اکسیژن در مغز در زمان تولد
• آسیب به دلیل صدمه به مغز
• خونریزی های مغزی
• عفونت هایی مانند مننژیت
• آبسه های مغزی
• سکته
• تومور
اسکن مغز توسط MRI ممکن است این موارد را نشان دهد و برخی از بیماران بدون هیچ بیماری مغزی قابل تشخیص و دلایل ناشناخته مبتلاء به صرع هستند.
۳- تغییرات ساختاری به دلایل ژنتیکی: مانند توبراسکلروزیز یا نروفیبروماتوزیز که می تواند رشد مغز را تحت تأثیر قرار دهد.
ژنتیک: اطلاعاتی که در DNA موجود در سلوهای ما می باشد و ویژگی های ما را کنترل می کند. برای مثال رنگ مو، جنس و قد

آیا صرع بیماری شایع است؟

صرع چهارمین اختلال عصبی شایع در جهان است و حدود ۵۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلاء به صرع هستند .نسبت تخمینی جمعیت مبتلا به صرع فعال (یعنی تشنج ادامه دار یا نیاز به درمان) در یک زمان معین بین ۴ تا ۱۰ در هر ۱۰۰۰ نفر است.

صرع یک بیماری غیر مسری مزمن می باشد که در همه افراد اتفاق می افتد و مختص به سن، نژاد یا طبقه اجتماعی خاصی نیست. شیوع صرع در کودکان و افراد بالای ۶۵ سال بیشتر است.

صرع قابل پیشگیری است؟

اولین قدم در جلوگیری از صرع پرهیز از علل یا عوامل خطر در بروز آن است و با توجه به اینکه برخی علل بروز صرع نامشخص هستند، تعیین چگونگی پیشگیری از صرع دشوار می باشد.

از عوامل خطرزا برای ابتلاء به صرع، به عفونت ها، صدمه به مغز، سکته، یا یک تولد سخت در زمان زایمان مادر می توان اشاره کرد که با پیشگیری از وقوع آن ها می توان از صرع جلوگیری کرد.

مراقبت های پیش از تولد: مادر باید رژیم غذایی مناسب و مکمل‌های لازم غذایی مصرف کند و هم چنین با معاینات اولیه و لازم، بررسی احتمال بالا بودن فشار خون، وجود عفونت یا هر گونه ریسکی که در بارداری ممکن است به آسیب مغزی منجر شود را انجام دهد.

واکسیناسیون: می‌تواند راه‌حلی برای جلوگیری از عفونت در دوران بارداری باشد.

کنترل بیماری های عفونی و تب در کودکان: نیز از جمله راه های پیشگیری از این بیماری است.

  • رعایت اصول بهداشت عمومی و شستشوی دست ها قبل از خوردن غذا، هم چنین پخت کامل و بهداشتی غذاها به منظور پیشگیری از عفونت ها از جمله سیستیکروزیس الزامی است. و بالاترین نرخ این عفونت ها در آمریکای لاتین، آفریقا، آسیا و مکان های با بهداشت ضعیف دیده شده است.

جلوگیری از ایجاد ضربه به سر و صدمه دیدن مغز: با رعایت نکات ایمنی در موقعیت هایی مانند استفاده از وسایل نقلیه(بستن کمربند ایمنی، رعایت سرعت مجاز، استفاده از صندلی مناسب کودک، پوشیدن کلاه ایمنی)، ورزش های خطرزا مانند بیس بال، فوتبال و بودن در مکان های خطر زا مانند راه پله ها و زمین های لغزنده مورد توجه قرار گیرد. و در صورت وقوع آسیب به سر و صدمه دیدن مغز درمان به درستی صورت بگیرد.

پیشگیری از سکته‌: داشتن یک سبک زندگی سالم (پرهیز از مصرف غذاهای چرب، سیگار و پرخوری و استفاده از میوه‌ها و سبزیجات، انجام یک سری تمرینات ورزشی) به منظور پیشگیری از افزایش کلسترول و فشار خون و ابتلا به بیماری‌های قلبی

جلوگیری از ابتلاء به صرع دشوارمی باشد اما جلوگیری از تکرار تشنج، با در نظر گرفتن علت بروز آن، امکان‌پذیر است.

از علل تشدید کننده تشنج می توان به این موارد اشاره کرد:

هیجانات شدید، ورزش شدید، نور و فلاش، تب، دوران قاعدگی، بی خوابی، استرس، حساسیت به نور(نگاه کردن به تلویزیون و بازی های ویدیویی)، الکل.

* هیچ شواهدی مبنی بر اینکه نوع خاصی از غذا تشنجات بیمار را شعله ور کند، وجود ندارد.

صرع چگونه تشخیص داده می شود؟

علائم مشخصی مبنی بر اینکه شخصی صرع دارد موجود نمی باشد، بسیاری از اختلالات دیگر وجود دارد که می تواند با صرع اشتباه گرفته شود. اطمینان از صرع در فرد و شناخت نوع آن اولین قدم مهم در درمان است چرا که می تواند به پزشک در تصمیم گیری برای انتخاب بهترین مسیر درمان فرد مبتلاء، کمک نماید و یک تشخیص درست معمولاً بعد از اینکه فرد بیش از یک بار تشنج داشته باشد امکان پذیر می باشد.
تشخیص پزشکان مبتنی بر این است که چه اتفاقی قبل، در طول و بعد از تشنج ها رخ می دهد. برای مثال برخی از انواع بی هوشی و غش ها می تواند تشنج های ناشی از صرع به نظر بیاید و اغلب قبل از بی هوشی فرد احساس سرما، لرز و تاری دید می¬کند. اما تشنج های ناشی از صرع خیلی ناگهانی رخ می دهد و شخص ممکن است هیچگونه علائم هشدار دهنده که تشنج در حال وقوع است نداشته باشد.
علاوه بر شرح تشنج، سابقه پزشکی فرد و هرگونه مشکل بالینی دیگر به عنوان بخشی از تشخیص مورد توجه قرار می گیرد.
همراه با توصیف دقیق وقوع حمله، برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مغز، علت ایجاد کننده وقوع تشنج و محل مشکل، به آزمایشات دیگری نیز نیاز است که به تشخیص صرع کمک می کند.
آزمایش خون برای چک کردن سلامت عمومی بدن انجام می شود و می تواند در رد کردن دلایل ممکن برای تشنج مانند افت قند خون یا دیابت در تشخیص کمک کند.
تست نوار مغز فعالیت الکتریکی مغز را با گرفتن سیگنال های الکتریکی از سلول های مغز ثبت می کند. این سیگنال ها توسط الکترودهایی که به سر متصل شده اند برداشت و روی کاغذ یا کامپیوتر ثبت می گردد. این تست نشان می دهد که مغز چگونه در حال کار کردن است.
ام آر آی و سی تی(دو نوع متداول از اسکن مغز) با تصویربرداری از مغز ممکن است دلیل جسمی برای صرع مانند آسیب به مغز را نشان دهند. اما برای بسیاری از افراد اسکن مغز دلیلی را برای تشنجشان نشان نمی دهد و اگرچه دلیل جسمی یا فیزیکی دیده نشده است، شخص ممکن است هم چنان صرع داشته باشد.
هیچ یک از تست ها به طور دقیق نمی گوید که آیا فرد صرع دارد یا ندارد. اما زمانی که اطلاعات تست ها به شرح آن چه در طول تشنج فرد اتفاق می افتد افزوده گردد، تصویر واضحی از آنچه رخ داده است را برای پزشک می سازد، که می تواند به تشخیص و انتخاب نوع درمان کمک کند.

صرع چگونه درمان می شود؟

هدف از درمان، کاهش تعداد، مدت زمان و شدت تشنج ها می باشد، در این راستا شیوه درمان مبنی بر شدت علایم بیماری و پاسخی که فرد به درمان می دهد، می باشد.

درمان با دارو:

مصرف داروهای ضد صرع اصلی ترین شیوه درمان صرع به منظور توقف تشنج ها در کمترین دوز از کمترین تعداد داروهای ضد صرع و با حداقل عوارض جانبی است. معمولاً درمان با استفاده از یک داروی ضد صرع در حداقل دوز شروع می شود که به آرامی افزایش می یابد تا تشنج کنترل شود. اگر تشنج ها با این داروکنترل نشد، داروی دیگری معمولاً امتحان می شوند(با اضافه کردن یک داروی جدید و سپس به آهستگی کنار گذاشتن داروی اول). اگر با یک دارو تشنج کنترل نشود داروی دیگری ممکن است اضافه گردد و فرد مبتلاء باید در روز دو داروی متفاوت مصرف کند.

در اکثریت افراد مبتلاء به صرع با دارو تعداد تشنج ها کاهش می یابد و در برخی افراد داروها موجب قطع کامل تشنج ها می گردند. همراه با درمان دارویی مراقبت های غیر دارویی در ارتباط با شیوه زندگی افراد حائز اهمیت است.

نکات قابل توجه:

  • اگر داروهای ضد صرع به طور منظم و در یک زمان مشخص و ثابت در هر روز مصرف شوند، اثرگذاری بیشتری خواهند داشت.
  • اگر تشنج ها مربوط به صرع نباشد با داروهای ضد صرع کنترل نخواهد شد.
  • ممکن است برخی افراد بعد از دو یا سال های بیشتر عدم تشنج تصمیم به ترک داروهای ضد صرع کنند در این صورت بهتر است با توصیه پزشک خود این کار را انجام دهد زیرا قطع ناگهانی درمان می تواند موجب شروع دوباره تشنج ها گردد و حتی تشنج ها خیلی شدیدتر و طولانی تر از قبل رخ دهد.

جراحی:

برخی افراد علارغم مصرف چندین داروی ضد صرع تشنج های آن ها متوقف نشده و یا تعداد تشنج ها در فرد کاهش نیافته است این افراد با تست های پیش از جراحی که می تواند بیشتر شامل ام آر آی، نوار مغز(EEG) و EEG Monitoring ( گرفتن نوار مغز در حالی که فیلمبرداری می شود) باشد، می توانند کاندیدای جراحی صرع شوند. به طور معمول ارزیابی موفقیت آمیز بودن جراحی دو سال زمان می برد. تشنج ها در بسیاری افراد بعد از جراحی متوقف می گردد و در برخی دیگر تشنج ها کاهش می یابد، اما اغلب آن ها به مصرف داروهای ضد صرعشان در برخی اوقات نیاز دارند.

سوالات خود را از ما بپرسید